Staff Directory

Join Girl Scouts
The Recruitment team engages new girls and volunteers to join Girl Scouts and learn about all the things Girl Scouts can do to make the world a better place.
To reach their team, email join@gsnetx.org
Meet the Recruitment Team
   
Tina Anderson
  • Recruitment Coordinator
  • Areas Supported:
    Balch Springs, Crandall, Forney, Garland, Greenville, Kaufman, Kemp, Lake Highlands, Mabank, Mesquite, North Dallas, Richardson, Sachse, Scurry-Rosser, Sunnyvale and Terrell
  • Service Units Supported:
    143, 146, 160, 161, 163, 165, 171, 174, 182, 183
  •  
  • 972-349-2495
  • Email Tina Anderson


   
Celes Bedford
  • Recruitment Coordinator
  • Areas Supported:
    DeSoto, Duncanville, Kleberg, Lancaster, Oak Cliff, Pleasant Grove, Seagoville, South Dallas, Waxahachie, West Dallas, Ellis County, Freestone County and Navarro County
  • Service Units Supported:
    211, 212, 213, 214, 215, 223, 233, 234, 241, 242, 250, 251, 253, 263
  •  
  • 972-204-5731
  • Email Celes Bedford


   
Kelsey Brown
  • Recruitment Coordinator
  • Areas Supported:
    Argyle, Aubrey, Corinth, Denton, East Flower Mound, Frisco, Justin, Krum, Lake Cities, Little Elm, Pilot Point, Roanoke, Sanger, and Trophy Club
  • Service Units Supported:
    185, 186, 403, 404, 409, 412, 416
  •  
  • 972-538-0137
  • Email Kelsey Brown


   
RoRo Hsu-Beischer
  • Recruitment Coordinator
  • Areas Supported:
    Carrollton, Coppell, Farmers Branch, Highland Village, Irving, Lewisville, The Colony, and West Flower Mound
  • Service Units Supported:
    111, 112, 123, 405, 406, 408, 411
  •  
  • 972-538-0134
  • Email RoRo Hsu-Beischer


   
Brittany Kelly
  • Recruitment Coordinator
  • Areas Supported:
    Allen, Anna, Blue Ridge, Celina, Frisco, McKinney, Melissa, Princeton, Prosper, Fannin, Grayson
  • Service Units Supported:
    101, 105, 108, 184, 187, 189, 483, 485
  •  
  • 972-349-2438
  • Email Brittany Kelly


   
Emily Krizan-Lopez
  • Recruitment Coordinator
  • Areas Supported:
    Dallas, East Dallas, Grand Prairie, Lakewood, Park Cities
  • Service Units Supported:
    131, 134, 141, 142, 223
  •  
  • 972-349-2432
  • Email Emily Krizan-Lopez


   
Flor Nichols
  • Recruitment Coordinator
  • Areas Supported:
    Anderson, Camp, Cherokee, Delta, Franklin, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Lamar, Marion, Panola, Rains, Red River, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt and Wood counties
  • Service Units Supported:
    173, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 372, 375, 377, 379
  •  
  • 903-730-8126
  • Email Flor Nichols


   
Shadae Rogers
  • Recruitment Coordinator
  • Areas Supported:
    Murphy, Plano, Rowlett, St. Paul, Wylie, and Rockwall County
  • Service Units Supported:
    147, 148, 151, 152, 153, 154, 155, 157, 158, 170
  •  
  • 972-349-2455
  • Email Shadae Rogers


   
Bethany Cunningham


Become a Member
Just need help getting your new troop organized and completing our registration process? Our Membership Placement team can help you along the way.
To reach their team, email join@gsnetx.org
Meet the Membership Placement Team
   
Tracey Arnaud
  • Placement Specialist
  • Areas Supported:
    Argyle, Aubrey, Bonham, Carrollton, Celina, Corinth, Denison, Denton, Flower Mound, Frisco, Highland Village, Justin, Krum, Lake Cities, Leonard, Lewisville, Little Elm, Pilot Point, Prosper, Roanoke, Sanger, Sherman, The Colony, Trenton, Trophy Club, Wylie
  • Service Units Supported:
    185, 186, 187, 403, 404, 405, 406, 408, 409, 411, 412, 416, 483, 485
  •  
  • 972-349-2410
  • Email Tracey Arnaud


   
Monica Bentle
  • Placement Specialist
  • Areas Supported:
    Balch Springs, Commerce, Crandall, Far North Dallas, Fate, Forney, Garland, Greenville, Heath, Kaufman, Kemp, Lake Highlands, Mabank, Mesquite, Quinlan, Richardson, Richardson ISD, Rockwall, Rowlett, Royse City, Sachse, Scurry-Rosser, St. Paul, Sunnyvale, Terrell, Wylie
  • Service Units Supported:
    143, 146, 147, 148, 160, 161, 163, 165, 170, 171, 174, 182, 183
  •  
  • 972-349-2458
  • Email Monica Bentle


   
Kollin Ewing
  • Placement Specialist
  • Areas Supported:
    Alba, Alto, Athens, Big Sandy, Bullard, Canton, Carthage, Clarksville, Como, Cooper, Cumby, Daingerfield, East Tawakoni, Elkhar, Emory, Gilmer, Gladewater, Grankston, Hawkins, Jacksonville, Jefferson, Kilgore, Lindale, Longview, Malakoff, Marshall, Mineola, Mt. Pleasant, Mt. Vernon, Palestine, Paris, Pittsburg, Point, Quitman, Rusk, Sulphur Springs, Tyler, Whitehouse
  • Service Units Supported:
    173, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 372, 375, 377, 379
  •  
  • 972-349-2488
  • Email Kollin Ewing


   
Jennifer Powdrill
  • Placement Specialist
  • Areas Supported:
    Allen, Anna, Blue Ridge, East Dallas/Lakewood, Fairview, McKinney, Melissa, Murphy, North Dallas, Northwest Dallas, Park Cities, Plano, Princeton, Richardson, White Rock Area
  • Service Units Supported:
    101, 105, 108, 131, 134, 141, 142, 151, 152, 153, 154, 155, 157, 158, 184, 189
  •  
  • 972-349-2420
  • Email Jennifer Powdrill


   
Amber Waters
  • Placement Specialist
  • Areas Supported:
    Carrollton & Farmers Branch, Cedar Hill, Coppell, Corsicana, DeSoto, Duncanville, East Pleasant Grove, Fairfield, Grand Prairie, Irving, Kerens, Kleberg, Lancaster, Midlothian, North Oak Cliff, Red Oak, Ovilla, Ferris, Seagoville, South Dallas, South Oak Cliff, Teague, Waxahachie, West Pleasant Grove, Wilmer Hutchins, Worthan
  • Service Units Supported:
    111, 112, 123, 211, 212, 213, 214, 215, 223, 233, 234, 241, 242, 250, 251, 253, 263
  •  
  • 972-538-0136
  • Email Amber Waters


   
Michelle Reddy


Get Signed Up!
The Customer Care team helps parents and volunteers register and sign up for activities, training, camp, and more.
To reach their team, email customercare@gsnetx.org
Meet the Customer Care Team
   
Mimi Crain


   
Lisa Kuhn


   
Anna McNew


   
Amy Symons


   
Robert Williams


   
Andrea Werner


Take Training
The Volunteer & Organizational Learning team oversees training opportunities and community-building events for Girl Scout volunteers.
To reach their team, email learning@gsnetx.org
Meet the Volunteer Learning Team
   
Jean Butts


   
Hilary Jirasek


   
Donna Tharp


Find Support
The Retention Team provides direct support to troop leaders, service unit team members, volunteers, and parents alike, ensuring that the management of troops and service units runs smoothly.
To reach their team, email connect@gsnetx.org
Meet the Retention Team
   
Dawn Burwell


   
Bethany Dukett
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Garland, Lake Highlands, Richardson, Rowlett and Sachse
  • Service Units Supported:
    143, 146, 147, 160, 161, 163, 165
  •  
  • 972-349-2444
  • Email Bethany Dukett


   
Hilary Grider-Henk
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Anderson, Camp, Cherokee, Delta, Franklin, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Lamar, Marion, Panola, Rains, Red River, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt and Wood counties
  • Service Units Supported:
    173, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 372, 375, 377, 379
  •  
  • 903-732-2361
  • Email Hilary Grider-Henk


   
Mattie Jenkins
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Balch Springs, Ennis, Ferris, Kleberg, Mesquite, Ovilla, Palmer, Pleasant Grove, Red Oak, Seagoville, Sunnyvale, and Waxahachie Freestone, Hunt, Kaufman, Navarro and Rockwall counties
  • Service Units Supported:
    170, 171, 174, 182, 183, 233, 234, 242, 250
  •  
  • 972-349-2441
  • Email Mattie Jenkins


   
Monica Lopez
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Dallas, South Dallas, North Dallas, and Park Cities
  • Service Units Supported:
    131, 134, 141, 142, 223, 241
  •  
  • 972-349-2453
  • Email Monica Lopez


   
Nicole Volesky
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Cedar Hill, DeSoto, Duncanville, Grand Prairie, Irving, Lancaster, Midlothian, Oak Cliff, and West Dallas
  • Service Units Supported:
    123, 211, 212, 213, 214, 215, 223, 250, 251, 253, 263
  •  
  • 972-204-5463
  • Email Nicole Volesky


   
Leslie Gambrell


   
Rose Green-Flores
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Carrollton, Coppell, Farmer's Branch, St. Paul, The Colony, and Wylie
  • Service Units Supported:
    111, 112, 148, 404, 405
  •  
  • 972-349-2456
  • Email Rose Green-Flores


   
Sarah Friday
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Aubrey, Celina, Frisco, Krum, Little Elm, North Denton, Pilot Point, Prosper, and Sanger
  • Service Units Supported:
    185, 186, 187, 403, 416
  •  
  • 940-222-3764
  • Email Sarah Friday


   
Melissa Finley
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Plano
  • Service Units Supported:
    151, 152, 153, 154, 155, 157, 158
  •  
  • 972-349-2429
  • Email Melissa Finley


   
Keilene Guevara
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Allen, Anna, Blue Ridge, McKinney, Melissa, and Princeton Fannin and Grayson counties
  • Service Units Supported:
    101, 105, 108, 184, 189, 483, 485
  •  
  • 972-649-9885
  • Email Keilene Guevara


   
Claudia Reed
  • Volunteer Coordinator
  • Areas Supported:
    Argyle, Aubrey, Corinth, Flower Mound, Highland Village, Justin, Lake Cities, Lewisville, Pilot Point, Roanoke, South Denton, and Trophy Club
  • Service Units Supported:
    406, 407, 408, 409, 411, 412
  •  
  • 972-538-0135
  • Email Claudia Reed


   
Kelly Lepper


Girl Scout Cookies
The Product Sales Team makes sure all Girl Scouts participating in the Girl Scout cookie program have the opportunity to learn the 5 Skills while earning fun rewards!
To reach their team, email cookies@gsnetx.org
Meet the Cookie Team
   
Ashleigh Lee


   
Monica Fletcher


   
Kasey Daly


STEM Center of Excellence
The STEM COE team provides engaging, hands-on STEM-based activities and outdoor experiences in an all-girl learning environment.
To reach their team, email stem@gsnetx.org
Meet the STEM Team
   
Jennifer Everett


   
Brooke Goldin


   
Catherine Lugo


   
Sharonica Reed


   
Audrey Kwik


Events & Opportunities
The Program Team offers troop and service unit programming support to volunteers and helps coordinate events and activities across GSNETX.
To reach their team, email program@gsnetx.org
Meet the Program Team
   
Amy Bain


   
Suzanne Finan


   
Gerri Gordon


   
Karlynda Poage


   
Hillary St John


   
Stacy Cushing


Shop Girl Scouts
The Retail Team manages eight shops, online shopping, camp stores, trading posts, and mobile shops across GSNETX.
To reach their team, email shop_manager@gsnetx.org
Meet the Retail Team
   
Mary Abbott
  • Retail & Admin Assoc., East Texas Regional Center
  •  
  • 903-526-2007
  • Email Mary Abbott


   
Betty Bridges


   
Brandi Flores


   
Cynthia Hathaway
  • Retail Manager, JoAnn Fogg, Highland Village, Denton, eCommerce
  •  
  • 972-349-2416/972-318-1300
  • Email Cynthia Hathaway


   
Loretta Mays


   
Pat Newman


   
Gloria Rodriguez


   
Tera Rutz
  • Retail Associate Paris Regional Service Center
  •  
  • 903-784-0803
  • Email Tera Rutz


   
Lisa Rodriguez Serrano


  
Ginger Adams


Give to Girl Scouts
The Fund Development Team raises funds to support amazing Girl Scout initiatives, including our Centers of Excellence.
To reach their team, email funddev@gsnetx.org
Meet the Fund Development Team
   
Ann Hoekman


   
Sarah Omar


   
Brenda Rozinsky


   
Linda Kordek-Milton


   
Ashley Alvarez Walsh


Reach Out
The Marketing & Communications Team promotes the Girl Scout mission and vision across our 32 counties.
To reach their team, email media@gsnetx.org
Meet the Marketing & Communications Team
   
Carolina Caicedo


   
Kory Peal


   
Kim Lyle
  • Director, Marketing and Communications
  •  
  • 972-349-2448
  • Email Kim Lyle


Get Outdoors
The Outdoor Leadership, Equestrian & Properties Teams ensure that our girls have an amazing leadership experience — all at camp!
To reach their team, email camp@gsnetx.org
Meet the Outdoor Leadership, Equestrian & Properties Team
   
Debbie Chesley


   
Nicole DeBusk


   
Marianne Bowen


   
Shelby Woolly


   
Brady Brownlow
  • Director, Equestrian Program


   
Marquis Spencer


   
Ron Dykstra


   
Betty Bridges


   
Eddie Mullens


In-School Programs
The Community Programs team oversees the participation of over 4,000 girls across Northeast Texas through the gift of Girl Scouts.
Meet the Community Programs Team
   
Carmen Carrillo


   
Eboni Chopp


   
Brenda Correa


   
Jalonda Davis


   
Rosia Harmon


   
Nayelly Rodriguez


   
Erika Serrano


   
Andrea Varona


   
Denise Strickland


Supporting GSNETX
The Information Systems (IS), Human Resources (HR), Finance & Outcomes Teams provide organizational support across GSNETX.
Meet the GSNETX Support Teams

Administration

   
Moira Variames


   
Jenifer Moreau


   
Kaye Spears


Finance

   
Amanda Armstrong
  • Accounting Specialist


   
Yvette Cavazos
  • Accounting Specialist


   
Valerie Caviness
  • Accounting Specialist


   
Nelda Myatt
  • Manager, Accounting


Human Resources

   
Brenda Gomes
  • Human Resources Generalist and L&D Coordinator


   
Alison Hansard
  • Payroll and HR Specialist


   
Audrey Mitchell
  • HR and Benefits Specialist


   
Rosa Rowden
  • Payroll and Accounting Specialist


   
Norma Scott
  • Human Resources and Benefits Specialist


   
Maria Berg
  • Director, Human Resources


Information Technology

   
Brian Plunkett
  • IT Network and System Coordinator


   
Jodie Schuman
  • Data and IT Support Specialist


   
Timothy Williams
  • Business Intelligence Developer


   
Bob Barker
  • Manager, Information Technology


Outcomes

   
Jesse Mostipak
  • Data Analyst


Leading GSNETX
The GSNETX Senior Leadership & Administration Team provides guidance, support and vision to all GSNETX employees and volunteers alike.
Meet the Leadership Team
   
Jennifer Bartkowski


   
Debbie Roling


   
Kim Robinson


   
Ashley Crowe


   
Amanda Duquette


   
Frank Garcia


   
Amanda Rainey


   
Kristin Wear